Menu główne

Aktualności (archiwum)


wsteczWstecz (Powrot do wszystkich publikacji z menu: "Aktualności" (archiwum))

Holenderski tydzień

2018-10-30

Dzięki gminie Pępowo od dziewięciu lat rozwijamy partnerskie i przyjacielskie kontakty z holenderską gminą Neder - Betuwe. Kontakty nabrały „rumieńców”szczególnie od 2012 roku, tj. wyjazdu naszej delegacji do Holandii.

Partnerzy holenderscy najpierw z Dodewaard, a obecnie z gminy Neder – Betuwe (po połączeniu dwóch gmin w jedną), wspierają nas sprzętem rehabilitacyjnym, środkami opatrunkowymi i sanitarnymi oraz używaną odzieżą. Współpraca polega również na organizowaniu wypoczynku wakacyjnego dla dzieci przez komitety współpracy trzech gmin wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej z Pępowa i Pakosławia.

Partnerzy dzielili się również swoimi doświadczeniami w ochronie środowiska przyrodniczego, szczególnie w zakresie gospodarki śmieciowej i gospodarki ściekowej. Nasz Związek Gmin Leszczyńskich (18 gmin) skorzystał z rozwiązań holenderskich w zagospodarowaniu odpadami.

W dniach 9-13 października gmina Pępowo była gospodarzem obchodów jubileuszowych 30 – lecia współpracy Pępowa z Neder – Betuwe. W programie znalazły się spotkania z zaprzyjaźnionymi rodzinami, przedstawicielami rad sołeckich, kół gospodyń wiejskich, zwiedzanie gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórstwa rolnego.

W dniu 11 października 60 osobowa delegacja spędziła cały dzień w gminie Pakosław. Goście zostali oprowadzeni przez ks. Proboszcza Stanisława Czubaka po golejewskim kościele i zabytkowym cmentarzu, poznali historię kościoła, a także stan przygotowań do obchodów 100 – lecia Powstania Wielkopolskiego (renowacja pomników).

W Stadninie Koni w Golejewku Kierownik Marcin Marciniak oprowadził po Muzeum Powozów (drugie po Łańcucie) i przedstawił bogaty zbiór nagród zdobytych przez golejewskie konie, a także bydło mleczne obory w Chojnie.

W golejewskiej „Konstelacji” degustowano wyroby mięsne Firmy Dworeccy z Golejewa, a szczególnie białą kiełbasę wyróżnioną niedawno złotym medalem.

Bardzo interesująca była wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Osieku i dyskusja Dyrektor Iwony Tuszyńskiej - Wałkiewicz z holenderskimi gośćmi o organizacji opieki społecznej w Polsce i Holandii. Ogromne wrażenie na gościach, także z Pępowa wywarła estetyka pawilonów mieszkalnych i pawilonu do zajęć terapeutycznych, także park – ogród otaczającej pawilony.

Gospodarzem części przyrodniczej był leśniczy Hubert Wojtkowski. Podczas prezentacji walorów leśnych, ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej w Osieku i organizacji łowiectwa w Polsce Holendrzy po raz pierwszy zjedli ziemniaki pieczone w ognisku.

„Osieczanka” w Osieku była miejscem nie tylko wspólnego posiłku z udziałem przewodniczącego Rady Gminy – Mirosława Biechowiaka i zastępców – Elżbiety Łakomej i Huberta Wojtkowskiego, lecz także występu zespołu PAKA z Pakosławia.

Goście z Holandii zaproszeni zostali także indywidualnie do domów dzieci przebywających w tym roku na wypoczynku wakacyjnym w Dodewaard.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Pępowie – podczas mszy świętej za zmarłych członków komitetów współpracy partnerskiej, a także podsumowanie partnerstwa w Domu Kultury w Pępowie. W części artystycznej na scenie wystąpił między innymi zespół Chojnioki z Chojna.

Owocami tygodniowej wizyty są propozycje do dalszej programowej współpracy i zacieśnianie przyjacielskich więzi z drugim pokoleniem Holendrów i Polaków. Szczególnie chęć współpracy została zdeklarowana przez młodych mieszkańców i włodarzy obydwu gmin, Pępowa i Neder – Betuwe.

W organizowaniu kontaktów umocniły się także Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej z Pępowa i Pakosławia.

Składamy serdeczne podziękowania naszym sponsorom:

- Firmie Dworeccy z Golejewa,
- Firmie Kortylewscy z Zielonej Wsi,
- Pani Dyrektor i Personelowi DPS Osiek,
- Nadleśnictwu Piaski,
- Panu Hubertowi Wojtkowskiemu i kolegom,
- Zespołowi PAKA oraz instruktorkom,
- Zespołowi Chojnioki i Państwu Turbańskim,
- ks. Proboszczowi Stanisławowi Czubakowi,
- Panu Kierownikowi Marcinowi Marciniakowi – Stadninie Koni w Golejewku i Konstelacji.

Poniżej fotorelacja z „Tygodnia holendersko – polskiego.”

Pakosław, 24.10.2018r.
Wójt Kazimierz Chudy

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana


    wsteczWstecz (Powrot do wszystkich publikacji z menu: "Aktualności" (archiwum))

    przejdź do góry...

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pakosławiu. ul.Kolejowa 2, 63-920 Pakosław, tel. /fax. (65)547-86-12

    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji